first nations northern housing conference
Social Media Facebook Twitter YouTube Flickr Linked In

Conference Agenda

In order to see more information on the workshops and speakers click on the individual workshop or speaker's name on the agenda and you will be taken to a synopsis of the workshop or biography of the speaker.

Download the First Nations Northern Housing Conference Agenda 2014 here.

  Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
7:00 to
8:30 am
  Registration
(Ballroom Foyer)
Breakfast
(Timbers)
Breakfast
(Timbers)
Breakfast
(Timbers)
T
r
a
v
e
l

H
o
m
e

S
a
f
e
l
y
9:00 to
10:30 am
Opening Ceremonies
Delegate Pictures

Ballroom 2 & 3
Installing Stack Vent & Horizontal Building Drain Demonstration & Competition
Ballroom
T
R
A
D
E
S
H
O
W
Tips, Tricks and New Tools for Plumbing
Jon Eakes
Ballroom 1
New Tenant Orientation Process
Lisa McCormick, Batchewana First Nation of Ojibways
Scandia 1 & 2
10:30 to
10:45 am
Health Break
Ballroom 2
Health Break Health Break
Ballroom 2
10:45 to
12:15 pm
Woodstoves: Fire Safety & Prevention
Larry Laviolette, Windigo First Nations Council
Ballroom 1
Installing Branch Drains & Vents Demonstration & Competition
Ballroom
The Evolution of Tools
Jon Eakes
Ballroom 1
Section 95 On-Reserve Housing Program
Rysleah Price & Brad Anderson, CMHC
Scandia 1 & 2
OFNTSC Technical Youth Outreach Program
10:45 - 11:30

Evan Sault, OFNTSC
Scandia 1 & 2
FNMHF
11:30 - 12:15

Norma Petahtegoose, Atikameksheng Anishnawbek
Earl Commanda, FNMHF

Scandia 1 & 2
12:15 to
1:15 pm
Lunch
Hydro One Inc.
Ballroom 2 & 3
Lunch
Scandia
Lunch
Ballroom 2 & 3
1:15 to
2:45 pm
Is Your Housing an Asset or a Liability?
Chris Maracle
Ballroom 1
Installing Supply Piping Demonstration & Competition
Ballroom
Third Party Contractors – Are You Liable?
Valerie Whalley, Workplace Safety & Prevention Services
Ballroom 1
Emergency Preparedness
Lisa Hood, Hydro One Networks, Kevin Mann, Hydro One Remotes
Scandia 1 & 2
Housing Policy: Protecting People and Property!
Roxanne Harper, Turtle Island Associates
Scandia 1 & 2
2:45 to
3:00 pm
Health Break
Ballroom 2
Health Break & Media Conference Passport to Prizes &
Closing Ceremonies

Ballroom 2 & 3
3:00 to
4:30 pm
Registration
(Lobby)
Residential Indoor Air Quality
Amy Montgomery & Mark Johnston, Health Canada
Ballroom 1
Plumbing Penetrations Through Air & Vapour Barriers Demonstration & Competition
Ballroom
Basic Home Maintenance
Keith Maracle
Scandia 1 & 2
5:00 to
8:00 pm
  Community Recognition Awards Banquet
(Scandia Room)
 

E-ttend


HOSTED BY:

Bimose Tribal Council, Independant First Nations Alliance, Keewaytinook Okimakanak, Mamamweswan - The North Shore Tribal Council, Matawa First Nations Management Inc., Mushkegowuk Council, Nokiiwin Tribal Council, Ontario First Nations Technical Services Corporation, Pwi-Di-Goo-Zing Ne-Yaa-Zhing Advisory Services, Shibogama First Nations Council, Windigo First Nations Council


IN PARTNERSHIP WITH:

AANDC
CMHC