first nations northern housing conference
Social Media Facebook Twitter YouTube Flickr Linked In

Conference Agenda

The agenda for the 13th Annual First Nations Northern Housing Conference was packed with valuable information and exciting, hands-on workshops.

To see more information on the workshops and speakers, click on the individual workshop or speaker's name on the agenda and you will be taken to a synopsis of the workshop or biography of the speaker.

Download the First Nations Northern Housing Conference Agenda 2015 here.

  Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
7:00 to
8:30 am
  Registration
(Ballroom Foyer)
Breakfast
(Timbers)
Breakfast
(Timbers)
Breakfast
(Timbers)
T
r
a
v
e
l

H
o
m
e

S
a
f
e
l
y
9:00 to
10:30 am
Opening Ceremonies
Delegate Pictures

Ballroom 2 & 3
Layout and Installing the Stringer - Demonstration & Competition
Ballroom
T
R
A
D
E
S
H
O
W
Indoor Air Quality and Ventilation Working Details
Jon Eakes
Ballroom 1
The True Cost of Housing
Roxanne Harper, Turtle Island Associates
Scandia 1 & 2
10:30 to
10:45 am
Health Break
Ballroom 2
Health Break Health Break
Ballroom 2
10:45 to
12:15 pm
Standards for Prefabricated Buildings
Adaire Chown, Canadian Manufactured Housing Institute
Ballroom 1
Installing Stringer, Treads and Riser - Demonstration & Competition
Ballroom
Wastewater and Public Health
Amy Montgomery, Health Canada
Ballroom 1
Wood Burning Appliances and Associate Vent Components - CAN/CSA B365 Code Compliance
Larry Laviolette, Windigo
Scandia 1 & 2
Orientation - A Safe Start
Tyler Kellar, IHSA
Margaret Cernigoj, WSPS

Scandia 1 & 2
12:15 to
1:15 pm
Lunch
Ballroom 2 & 3
Lunch
Scandia
Lunch
Ballroom 2 & 3
1:15 to
2:45 pm
Fire Prevention and Safety in the Home
Larry Laviolette, Windigo
Ballroom 1
Installing the Guard Posts - Demonstration & Competition
Ballroom
Septic System Classification, Operation and Maintenance
Phil Tangie, Bimose
Ballroom 1
Embracing the First Nations Sustainable Development Standards in your Community
Francis Lapointe, Dip. Arch. Tech., B. Arch., M. Arch., OAA, MRAIC, LEED® AP, CET
Jonana Recollet, Atikameksheng Anishnawbek
Jennifer Martin, Membertou
Deborah Taylor, FNMHF
Earl Commanda, FNMHF

Scandia 1 & 2
Managing Housing Tenures
Roxanne Harper, Turtle Island Associates
Scandia 1 & 2
2:45 to
3:00 pm
Health Break
Ballroom 2
Health Break & Media Conference Passport to Prizes &
Closing Ceremonies

Ballroom 2 & 3
3:00 to
4:30 pm
Registration
(Lobby)
Entrances and Decks
Chris Price, Bimose
Ballroom 1
Installing the Top Rail and Pickets - Demonstration & Competition
Ballroom
Embracing the First Nations Sustainable Development Standards in your Community Con't
Scandia 1 & 2
5:00 to
8:00 pm
  Community Recognition Awards Banquet
(Scandia Room)
 


HOSTED BY:

Bimose Tribal Council, Independant First Nations Alliance, Keewaytinook Okimakanak, Mamamweswan - The North Shore Tribal Council, Matawa First Nations Management Inc., Mushkegowuk Council, Nokiiwin Tribal Council, Ontario First Nations Technical Services Corporation, Pwi-Di-Goo-Zing Ne-Yaa-Zhing Advisory Services, Shibogama First Nations Council, Windigo First Nations Council


IN PARTNERSHIP WITH:

AANDC
CMHC  Health Canada